O4

Podręcznik do analizy zjawisk pogodowych w winnicy wraz z mobilną aplikacją i modelami chorobowymi.

Choroby winorośli i zjawiska pogodowe to największe zagrożenie dla plantacji. Na drugie nie mamy wpływu, ale z pierwszym możemy sobie poradzić w łatwy sposób – inwestując w stację pogodową i korzystając z aplikacji, która pomoże zinterpretować warunki pogodowe i przewidzieć możliwość wystąpienia danego patogenu w określonych warunkach na naszej winnicy.

Aplikacja pozwoli na  gromadzenie, przygotowanie i interpretacje schematów podstawowych danych pogodowych z winnic takich jak: temperatura, ciśnienie, wilgotność, opady, prędkość wiatru oraz dodatkowych, niezbędnych do porównania z tzw. modelami chorobowym.

Aplikacja oraz podręcznik są najbardziej przydatna dla osób, które chcą wiedzieć jak ochronić winnicę przed patogenami. Jak i kiedy stosować opryski.

Wypracowany rezultat da możliwości oceny zasadności i terminów przeprowadzenia oprysków winorośli spójnych z przepisami/wymaganiami ochrony zintegrowanej, które zostały wprowadzone w Polsce w roku 2014 i dostosowane do norm europejskich. Pozwoli także prognozować możliwości rozprzestrzenienia się chorób w winnicy zależnych od pogody i sugerowaniu zabiegów interwencyjnych na bardzo wczesnym etapie rozwoju ewentualnej choroby.

Materiał składa się z dwóch części – podręcznika dotyczącego ochrony zintegrowanej opracowanego przez Prof. dr hab. Stanisław Mazur, dr hab. Jacek Nawrocki oraz opisu narzędzi. 

 

Podręcznik

Informacje o narzędziach:

Język polski

 Język angielski