EGER

Ważnym elementem Projektu “Wszystko o winie” są szkolenia na miejscu w winnicach i winiarniach naszych partnerów, dzięki którym uczestnicy mogą nauczyć się nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce jak uprawiać winorośl oraz jak wygląda praca w winiarni.

Dowiedz się więcej

Szkolenie odbyło się w Egerze, w Petreny Winnery w dniach 17-23 marca (2017 rok).

Po podróży i zakwaterowaniu uczestników odbyło się spotkanie organizacyjne na którym omówione zostały zagadnienia, jakie planowaliśmy zrealizować w ramach szkolenia. Uczestnicy także mogli zgłaszać uwagi do programu, aby jeszcze lepiej dopasować go do ich potrzeb i oczekiwań.

 Pierwszego dnia pracowaliśmy nad zagadnieniami przygotowania i zabezpieczenia winnicy przed nadejściem zimy oraz na temat nawożenia i odżywiania winorośli. Uczyliśmy się zarówno „kopczykowania” dla młodych nasadzeń jak i „oborywania” dla starszych nasadzeń.

Doświadczenie praktyczne jest najważniejsze

Zagadnienia

Ważne informacje pojawiły się także na temat analizy pogody i jej wpływu na podejmowanie decyzji co do momentu oraz sposobu cięcia z uwzględnieniem ewentualnych uszkodzeń mrozowych na krzewach. Dużo informacji było także o zabezpieczeniach przeciwprzymrozkowych, które w polskim klimacie będą często potrzebne.

Drugi dzień spędziliśmy na winnicy rodziny Petreny gdzie w/w zagadnienia mogliśmy testować w praktyce. Dodatkowo dowiedzieliśmy się o sposobach cięcia odnawiającego, metodach sadzenia etc. oraz kluczowy w przypadku winnic, które dopiero powstają – dobór sprzętu i jego obsługa w odniesieniu do wielkości planowanego gospodarstwa.

 W kolejnych dniach skupialiśmy się na zagadnieniach związanych z jakością winogron w odniesieniu do jakości wina (obciążenie krzewu, odżywianie winorośli, w tym dolistne i kropelkowe, cięcie długie i krótkie, „zielony zbiór”, analiza gleby, zabiegi ochronne, fazy wegetacji, określanie momentu zbioru etc.)

 Dzięki wyposażeniu winiarni Petreny mogliśmy poznać wszystkie konieczne urządzenia, które muszą się znaleźć w winnicy i winiarni oraz zobaczyć w praktyce jak działają.

 

 

 


 

Projekt współfinansowany w ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus+

Publikacje na niniejszej stronie zostały zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.